Wyprane EP

Utwory
1. Pranie
2. Zagłębie Dąbrowskie [Robię Swoje]
3. Październik
4. 3
5. Mianowicie
6. Gra Gitara
7. Monitoring [Skit]
Info

„Ej kolo, Furman puszcza w miasto solo” – chciałoby się sparafrazować klasyka. Bowiem już 28 lutego 2017 r. odbędzie się premiera albumu „Wyprane EP”, autorstwa najbardziej bezpośredniego członka elQuatro! Moglibyśmy przywołać tutaj z marszu kilka wręcz kultowych frazesów i naszych ulubionych określeń typu „nagrania z tak ulicznym sznytem, że nic tylko asfalt zwijać jak już płytę dorwą bloki” czy „najbardziej szczere i bezkompromisowe teksty w dorobku rapera”, ale w jakim celu? Sam zainteresowany zresztą podkreśla, że przy tworzeniu materiału nie przyświecała jakaś głębsza koncepcja czy medytacja. Całość powstała pod wpływem impulsu i jest niejako odpowiedzią Furmana na zapytania kumpli z dzielnicy o solowe nagrania. A że jest oryginalnie i pomysłowo? W końcu to punkt pierwszy filozofii elQuatro, którego ten Będzinianin surowo przestrzega.

„Wyprane EP” składa się z siedmiu premierowych utworów, których produkcją zajęli się Funk Monster, Cok, Premier Arena oraz 101 Decybeli. Co jest charakterystyczne dla tych czasów, muzyka na płycie idzie za ich duchem. Analogowy świat miesza się z postępującą cyfryzacją, a w wolnym tłumaczeniu – metodę kreatywnego samplingu uzupełnia najgorętsza elektronika! Nie dziwi więc, że Furman postanowił się wybebeszyć. Do tego stopnia, że odnosimy wrażenie jakby wyprał te beaty z brudnych emocji i za pomocą najnowocześniejszych filtrów zapożyczył ten brud do siebie. W kontekście wywodów o oryginalności, paradoksalnie to życie pisze najlepsze scenariusze (o ironio!). Słychać to właśnie w tekstach. Słychać rozczarowanie, słychać zachwyty, słychać zachowaną trzeźwość umysłu. Przede wszystkim jednak można zaobserwować przemianę tego człowieka z osiedlowego łobuza na dorośle spoglądającego realistę. Są emocje, bez dwóch zdań!

Na albumie próżno szukać więc opowieści o – wbrew pozorom – praniu brudnych pieniędzy przez lokalnych gangsterów. A jedyne malwersacje, o jakich może być mowa, wystąpią, gdy nie kupisz tego krążka. Uważamy, że powinien on być tak samo niezbędny dla Twojej półki jak dla każdego mieszkania pralka.

Ostatni Teledysk